Magyar Katolikus Lexikon > Sz > Szent Benedek Leányai Társasága

Szent Benedek Leányai Társasága (lat. Filiae Sancti Benedicti, OSB): egyházmegyei jogú női szerzetes kongregáció. - 1928: Tiszaújfaluban alapította →Kühár Flóris és Berecz Skolasztika a tanyai nép testi-lelki gondozására. A →benedeki regula szerint éltek. 2 év novic. után 6 évre ideigl., majd örök egyszerű fog-at tettek. - Intézeteik és tevékenységi körük a 40-es években: Bp. (VIII. Mária u. 7.): Kat. Háziasszonyok Orsz. Szövetségének családvédelmi alapítványa. - Csépa (Szolnok vm.): óv., el. isk., a Mária Kongr. és a Szívgárda vezetése. - Szarvas: el. isk. és családgondozás. - 1950: 48 nővér működött 9 házban, a Váci Egyházmegye területén. Feladatkörük elsősorban a tanyavilág pasztorálása volt. Tanítottak iskolákban, működtek óvodákban, hitoktatást végeztek nemcsak gyermekeknek, hanem felnőtteknek is. Leány- és legényegyesületeket vezettek, pap nélküli helyeken igeliturgiát és különböző ájtatosságokat tartottak. A bpi házban a vidékről felkerült lányok elhelyezkedését segítették és lelki életüket gondozták. - 1990: a közösség újra indult Pannonhalmán, 1992: visszatelepültek az alapítás helyére, Tiszaújfaluba (Tiszaalpár II.). 1993: a Pannonhalmi Bencés Kongr. női perjelsége. Külf. bencések segítségével új kolostort építettek. 2006: az anyaházon kívül Pannonhalmán és Cegléden dolgoznak nővérek. r.k.

Pilinyi 1943:276.